Biernat z Lublina

Biernat z Lublina

Biernat z Lublina (ok. 1465-1529) był on uznawany za autora pierwszej polskiej książki, która w 1513 r. ukazała się drukiem –  modlitewnika „Raj duszny”(Jak się później okazało, pierwsza polska drukowana książka ukazała się 5 lat wcześniej).

obraz_2021-12-24_233648
Ten poeta renesansu należy on do najwybitniejszych prekursorów literatury polskiej, jest uznawany za jednego z ojców języka polskiego. Był również tłumaczem i bajkopisarzem.
Biernatowi z Lublina przypisuje się autorstwo ,,Dialogu Polinura z Karonem” i „Żywotu Ezopa Fryga”, utworu zawierającego 270 przysłów ludowych, z których wiele przetrwało do dziś.

Jego wizerunek znajduje się na fasadzie kamienicy Acernusa przy lubelskim Rynku:
obraz_2021-12-24_233718 obraz_2021-12-24_233637

 

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych skansenów w Polsce.
Na terenie muzeum zobaczymy zabytki architektury drewnianej, murowanej i zbiory etnograficzne z rejonu dawnego województwa lubelskiego.
Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne regionu. Wydzielone zostały również dwa sektory – dworski oraz miasteczkowy, będący modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku.

banner_zima

Lubelski Skansen oferuje również wiele zajęć edukacyjnych i rekonstrukcje historyczne. Na terenie muzeum odbywa się wiele wystaw i są organizowane przeróżne wydarzenia kulturowe, takie jak Noc Muzeów czy inne, nawiązujące bardziej do historii, na przykład Noc Świętojańska.

IMG_6311 Zagroda-z-Teodorowki-2

Oficjalna strona internetowa Muzeum Wsi Lubelskiej oferuje nam możliwość internetowego spaceru wśród zabytków, zachęcamy do odwiedzenia jej pod poniższym linkiem: https://3d.skansen.lublin.pl