Jan Kochanowski

Jan Kochanowski

Znany wszystkim Polakom poeta epoki renesansu, Jan Kochanowski (1530-1584r.), był związany z Lublinem.
Choć nie był obywatelem miasta spędzał tu wiele czasu, już od młodych lat. Kochanowski bywał w naszym mieście zarówno w celach towarzyskich, jak i służbowo, w interesach. Lublin, jego atmosfera i mieszkańcy, jego całokształt stanowił dla poety również źródło inspiracji.
Sprawując rolę sekretarza królewskiego był naocznym świadkiem, między innymi, uchwalenia unii lubelskiej co odbyło się właśnie w Lublinie.
obraz_2021-12-27_155442
O powiązaniu poety z naszym miastem świadczą też dokumenty oraz utwory literackie, takie jak fraszka „Do Doktora Montana”(przyjaciel Kochanowskiego, Jakub Montanus był obywatelem Lublina), poemat „Proporzec” czy „Hołd Pruski”.
Jan Kochanowski zmarł w 1584 roku, najprawdopodobniej na zawał serca lub udar. Jako miejsce śmierci uznaje się kamienicę Klonowica przy Rynku 2, w Lublinie.

Na frontonie budynku widnieje wizerunek Jana Kochanowskiego:
obraz_2021-12-27_155423

Muzeum Państwowe na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941-1944)

568bb5f981a0d_o_original

Muzeum zostało założone jesienią 1944 roku, obejmuje ono teren dawnego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego – około 90 ha.
Wśród zachowanych zabytków jest częściowo zachowana część gospodarcza, III pole obozu więźniarskiego, budynki łaźni wraz z komorami gazowymi, budynki „nowego” i „starego” krematorium.
Misją PMM jest przede wszystkim edukacja historyczna oraz pielęgnowanie pamięci – poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.
Muzeum oferuje zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim. Długość zwiedzania obiektu szacuje się na 2,5 godziny. Charakter miejsca pamięci powoduje, że nie jest ono odpowiednie do zwiedzania przez osoby które nie ukończyły 14 roku życia.
Drone-Majdanek-Lublin-Concentration-Camp_Christian-Faludi-1

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony muzeum, gdzie możemy dowiedzieć się więcej o historii obozu. Strona oferuje również wystawy online: https://www.majdanek.eu/pl